hogan uomo outlet hogan olympia uomo hogan uomo prezzi hogan rebel hogan rebel uomo hogan rebel donna hogan rebel outlet rebel hogan hogan rebel saldi hogan rebel online hogan rebel prezzo hogan rebel junior hogan rebel 2014

Floransa’da Bir Gün

Roma’ya kadar gelmişken bir günümü de Floransa’ya ayırmak istedim. Roma-Firenze gidiş dönüş tren biletimi 43 Avro’ya alıp Floransa’nın yolunu tuttum. Yaklaşık bir buçuk saatlik bir yolculuk sonrası Floransa Santa Maria Novella İstasyonu’ndayım. Avrupa şehirlerinin çoğunda olduğu gibi Floransa’da da istasyonun hemen çıkışında bir turizm informasyon bürosu var. Büroda görevli bana bir şehir haritası verip ve üzerinde de gezilmesi gereken yerleri tek tek işaretliyor.
Floransa’da bir günlük şehiriçi otobüs bileti 5 avro. 12 nolu otobüse binip şehrin en yüksek noktası olan Piazzale Michelangelo’ya çıkıyorum. Buradan şehri kuşbakışı izleyebilir, şehir turunuz için kafanızda bir plan yapabilirsiniz
. roma-floransa 383
Birkaç kare fotoğraf çektikten sonra aşağı doğru yürümeye başlıyorum. Şehri ortadan kesen Arno Nehri’ni kıyısında yürüyorum. Alle Grazie Köprüsü’nden karşıya geçip şehrin esas görülmesi gereken bölümüne doğru yürürken bir yandan da bir sonraki köprü olan Ponte Vecchio’yu fotoğraflıyorum.  Ponte Vecchio gerçekten çok güzel görünüyor.
roma-floransa 443
Köprüyü geçince ilk karşınıza çıkan heybetli yapı Biblioteca Nazionale Centrale. İsminden de anlayacağınız gibi Milli Kütüphane. Kütüphanenin hemen arkasında Santa Croce Meydanı ve muhteşem Basilica di Sante Croce var.Dar ara sokaklardan yürüyerek Piazza Della Signoria’ya ulaşıyorum. Burası 1200lü yılların sonundan beri şehrin yönetim merkezi. Yaklaşık 800 yıldan beri şehir bu meydanın çevresindeki binalardan yönetiliyor. Meydanda adını bildiğim bilmediğim birçok sanatçı, bilim adamı ve filozofun heykelleri yer alıyor.
Piazze della Signoria tam bir açık hava müzesi. Aslına bakarsanız Floransa şehri olduğu gibi bir açık hava müzesi. Şehrin sokaklarına yürürken bir müzenin içinde yürüdüğünüz hissine kapılıyorsunuz.
roma-floransa 491Ara sokaklardan yürüyerek Piazza del Duamo ve Piazza San Giovanni arasında bulunan Cattedrale di Santa Maria del Fiore ulaşıyorum. Bunu düşünüp tasarlayan zat-ı muhterem nasıl bir insandı acaba? Gerçekten olağan üstü bir yapı.
roma-floransa 576
Katedralin çevresindeki ara sokaklarda açık hava pazarı kurulmuş. Şehre ve İtalya’ya özgü herşey satılıyor. Benim aklımda çeşitli filozof ve sanatçıların anısına yapılmış gözlük kapları kaldı. Kendim için almadığıma çok pişmanım.
roma-floransa 601
Sabahtan beri yürüyorum. Nefeslenmek ve birşeyler içmek için Old Stove Duamo adındaki bara oturuyorum. Biraları ardı ardına yudumlarken akşam oluyor ve Roma’ya dönüş saati gelip çatıyor.

Bir cevap yazın

hogan uomo outlet hogan olympia uomo hogan uomo prezzi hogan rebel hogan rebel uomo hogan rebel donna hogan rebel outlet rebel hogan hogan rebel saldi hogan rebel online hogan rebel prezzo hogan rebel junior hogan rebel 2014