hogan uomo outlet hogan olympia uomo hogan uomo prezzi hogan rebel hogan rebel uomo hogan rebel donna hogan rebel outlet rebel hogan hogan rebel saldi hogan rebel online hogan rebel prezzo hogan rebel junior hogan rebel 2014

Flam Treni

flam30 flam29 flam28 flam27 flam26 flam25 flam24 flam23 flam22 flam21 flam19 flam20 flam18 flam16 flam10a flam15 flam13 flam22 flam11 flam9 flam8 flam6 flam5 flam7 flam3 flam2 flam1

Flam Treni yolculuğu, National Geographic Traveler dergisi tarafından Avrupa’nın en güzel 10 tren yolculuğundan birisi, Lonely Planet tarafından da 2014 yılının dünyada en iyi tren yolculuğu seçilmiş.

IMG_1905

Yolculuk, deniz seviyesinden 866 mt yukarıda bulunan Myrdal İstasyonu’nda başlayıp deniz seviyesindeki Flam İstasyonu’nda sona eriyor. Kısa yolculuk boyunca, tren tepelerin arasında dönerek ilerlerken onlarca tünelden geçiyor ve muhteşem güzellikteki Norveç doğasını gözler önüne seriyor. Eriyen kar sularının büyük bir coşku ve gürültüyle aktığı şelaleleri görebilmek için trenin içinde bir sağ pencereye bir sol pencere koşuşturmanız gerekiyor.
IMG_2013
Myrdal İstasyonu aynı zamanda Oslo-Bergen Trenyolu üzerinde yer alıyor. Oslo ya da Bergen’den gelirken burada inip Flam Treni’ne binilmesi gerekiyor. Flam Treni yolculuğunuzu bir günde tamamlayıp Flam kasabasına gidebilir ya da rota üzerinde bulunan istasyonlardan birinde inerek köylerde konaklayıp ertesi gün yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Benim tavsiyem Vatnahalsen ya da Flam’da kalmanız. Ben Vatnahalsen’de kaldım. Göl etrafındaki ıssız patikalarda yürüyüş yapmak, ağustos ayı olmasına rağmen henüz erimemiş karların üzerinde yuvarlanmak ve de yüksek bir kaya üzerine oturup gölü izlerken sessizliği dinlemek insanı bu dünyadan uzaklaştırıyor.
IMG_1934
IMG_2884
IMG_1999
Reinungavatnet Gölü’nün suyu iki tepe arasından büyük bir gürültüyle akarak Kjos Şelalesi’ni oluşturuyor. Tren şelale önünde duruyor ve turistler için kısa bir dans gösterisi sunuluyor.
Trenin varış noktası Flam Kasabası. Buraya yeryüzündeki cennet parçası demek abartı olmaz sanırım. Ben maalesef fazla kalamadım ama buraya en azından bir gün ayırıp tam anlamıyla bu güzelliğin de tadını çıkarmak şart.
FullSizeRender

Myrdal’dan Flam’a alternatif olarak yürüyerek de gitmek mümkün. Birçok sırtçantalı da bu şekilde yapıyor. Tren yolunu takip edip kamp atarak daha eğlenceli bir yolculuk mümkün.

Bir cevap yazın

hogan uomo outlet hogan olympia uomo hogan uomo prezzi hogan rebel hogan rebel uomo hogan rebel donna hogan rebel outlet rebel hogan hogan rebel saldi hogan rebel online hogan rebel prezzo hogan rebel junior hogan rebel 2014