hogan uomo outlet hogan olympia uomo hogan uomo prezzi hogan rebel hogan rebel uomo hogan rebel donna hogan rebel outlet rebel hogan hogan rebel saldi hogan rebel online hogan rebel prezzo hogan rebel junior hogan rebel 2014

Eski Şehir Meydanı, Prag

IMG_0251

Prag’da Eski Şehir Meydanı, kentin merkezi olarak kabul edilir ve turistler için şehir turunun başlangıç noktasıdır. Meydanın yapısı, geçen yıllarla birlikte değişmiş olmasına rağmen kentin mimari başyapıtlarından biridir. Mimari bir başyapıt olma çıtasının Prag şehrinde çok yüksek olduğunu da hemen belirtmem gerekiyor. Aşağıdaki slide’da Prag mimarisinden birkaç örnek görebilirsiniz.

Meydan’ın en ilgi çeken eseri tabii ki Astronomik Saat’tir. Saat, Eski Şehir Belediye Sarayı’nın dış cephesine 1490 yılında eklenmiştir. Saatin üzerindeki figürler her saat başında, turistlerin meraklı bakışları arasında  kendi figürlerini sergilelerler. Her saat başında saatin üzerinde İsa ve havarileri ortaya çıkar ve gösteri bir horozun ötüşüyle son bulur.

Rivayete göre zamanın ileri gelenleri bu saati o kadar beğenmişler ki, bu şaheserin bir benzerinin yapılmaması için, yapan ustanın gözlerine mil çekmişler.

IMG_1782

Eski Şehir Belediye Sarayı’nın Kulesi’ne çıkarak meydanı ve çevredeki sokakları kuşbakışı izlemek de mümkün. Belediye Binası’nın arka tarafında bulunan Aziz Nikolaos Kilisesi devasa avizesi ve aydınlatması ile dikkat çekiyor. Prag’daki diğer kiliselerde de olduğu gibi burada da geceleri klasik müzik dinletileri izlemek mümkün. Meydanın bu bölümünde, 12. yüzyıldan beri bir kilise olmasına rağmen şu anki kilise, 1735 yılında yapılmış ve 1. Dünya Savaşı sırasında Prusya Ordusu tarafından kışla olarak kullanılmış.

IMG_0267

IMG_0266

Meydanın doğu tarafında iki dikkat çekici iki yapı bulunmakta. Bunlardan ilki, Kinsky Sarayıdır. 1948 yılında Klement Gottwald’ın sarayın balkonundan yapmış olduğu konuşma, komünist rejimin hükümeti ele geçirmesinde etkili olmuş. Diğer yapı ise gotik tarzdaki Tyn Önündeki Meryem Anamız Kilisesi’dir.

IMG_0248

IMG_1774

Yüzyıllar boyunca infazlara, ayaklanmalara ya da  toplantılara ev sahipliği yapan meydan, günümüzde sokak sanatçıları için bir performans alanıdır. Meydanın çevresindeki kafelerde dinlenirken performans sergileyen sanatçıları izleyip güzel vakit geçirebilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

hogan uomo outlet hogan olympia uomo hogan uomo prezzi hogan rebel hogan rebel uomo hogan rebel donna hogan rebel outlet rebel hogan hogan rebel saldi hogan rebel online hogan rebel prezzo hogan rebel junior hogan rebel 2014