hogan uomo outlet hogan olympia uomo hogan uomo prezzi hogan rebel hogan rebel uomo hogan rebel donna hogan rebel outlet rebel hogan hogan rebel saldi hogan rebel online hogan rebel prezzo hogan rebel junior hogan rebel 2014

Büyük Beyazla Selamlaşma

???????????????????????????????

Cape Town seyahatimin en heyecan verici aktivitesiydi kafes dalışı. Çocukluğu Jaws filmleriyle geçmiş bir kuşağın ferdi olarak, kabusum olan köpek balıkları ile tanışma vakti gelmişti. Bu karşılaşma için Cape Town’daki onlarca tur şirketinden birine gidip bir dalış turu satın aldım.

Hint okyanusu kıyılarındaki Gansbaai kafes dalışı için en uygun bölge. Cape Town’dan yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sonrası Gansbaai’e ulaşılıyor. Kahvaltı ikramı sonrasında dalış hakkında küçük bir brifing veriliyor. Teknede ve dalış sırasında kurallara uymak mutlak şart. Kafes içindeyken kolunu, bacağını kafes dışına çıkarmak ya da tekneden sarkarak fotoğraf çekmeye çalışmak gibi hareketler kesinlikle yasak. Gerçi etrafınızda 4 metrelik köpek balıkları dolaşırken buna kim nasıl cesaret eder bilemiyorum. Eğer bu kurallardan birini ihlal ederseniz kesinlikle dalıştan men ediliyorsunuz.

Brifing sonrası nihayet teknedeyiz. Yaklaşık yirmi dakika boyunca büyük dalgaların üzerinden atlayarak açılıyoruz. Mide bulantıları başladı bile. Zaten bununla ilgili de bilgi verilmişti. ” Dalga sebebiyle mutlaka mide bulantınız olacak. Bunun için teknede bol miktarda su ve lolipop var. Bunları tüketmeniz mide bulantısını azaltacaktır. Eğer kusacaksanız da kafesin olmadığı tarafa kusun ki deniz içinde görüşümüz azalmasın. “

Dalış yapılacak noktaya gelince kafes denize indiriliyor. Mürettebat bir ipin ucuna bağlanmış fok kafataslarını, köpek balıklarına biz geldik, buradayız demek için denize sarkıtıyor. Koku almada çok hassas olan köpek balıkları on-onbeş dakika içinde teşrif ediyorlar. Bu sırada öğreniyoruz ki sadece büyük beyaz köpek balıkları avlanmak için yüzeye çıkarlarmış.

Köpek balığının görünmesiyle teknede bir heyecan fırtınası kopuyor. Hazır olan ilk grup kafese atlıyor. Açıkçası bu kadar heybetli olabileceğini düşünmemiştim. Gerçekten gözüme çok iri görünüyor.

IMG_2601

Bu sırada teknedeki insanların çoğu mide bulantısı ile uğraşıyordu. Ben o işi en erken çözüp ilk kusan olduğum için şanslıydım. Köpek balığı geldiğinde rahatlamıştım. İki kere kafese girip bu heyecani yaşadim. Her girdiğimde de bize güzellik yaptı. Gösterisini bizden esirgemedi. Kafesin üzerine atladı, gelip burnuyla kafesi dürttü, kuyruğunu çarptı. Gerçekten hayatimda yaşadığım en güzel heyecanlardan biriydi.

???????????????????????????????

Dalış bitiminde karaya dönüp ikram edilen  öğle yemeğimizi yedik. Bu sırada dalış hakkındaki değerlendirmeleri aldık. Dalış boyunca üç ayrı köpek balığı bizi ziyaret etmiş. Boyları 3-4 metre aralığındaymış. Bu bölgede görülen en büyük köpek balığı 6 metre civarındaymış. Bu macerayı arkadaşlarımıza abartarak anlatırken bu bilgiyi göz önünde bulundurmamız salık verildi.

Bir cevap yazın

hogan uomo outlet hogan olympia uomo hogan uomo prezzi hogan rebel hogan rebel uomo hogan rebel donna hogan rebel outlet rebel hogan hogan rebel saldi hogan rebel online hogan rebel prezzo hogan rebel junior hogan rebel 2014