hogan uomo outlet hogan olympia uomo hogan uomo prezzi hogan rebel hogan rebel uomo hogan rebel donna hogan rebel outlet rebel hogan hogan rebel saldi hogan rebel online hogan rebel prezzo hogan rebel junior hogan rebel 2014

Barselona, Gaudi ve Yeni Sanat

Katalanlar, Barselona turizmini Gaudi’nin bol kıvrımlı, desenli, renkli ve en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş süslü eserlerinin üzerine inşaa etmişler. Barselona’yı görmeden önce Gaudi hakkında birkaç satır yazı okuyup, bu enteresan adam hakkında biraz bilgi sahibi olmak gerektiğini düşünüyorum. Sofuluk derecesinde Katolik ve ateşli bir Katalan milliyetçisi olan bu zat “Yeni Sanat” akımının da en güçlü temsilcisi kabul ediliyor.

IMG_1048

Gaudi eserlerinde Gotik’i tekrar etmek yerine Yeni Sanat’ın kıvrımlarını, süslemelerini, organik motiflerini kullanmıştır. Passaig de Garcia caddesi üzerindeki Casa Batllo, Gaudi’nin detaylara ne kadar bağlı olduğunun en güzel kanıtıdır. Binaya dışarıdan baktığınızda renk cümbüşü sizi etkiler. Ön cephe, Yeni Sanat’a uygun olacak şekilde kıvrımlı ve dalgalı bir yapıdadır.  Bu dalgalı yapı ayrıca binanın gün ışığından en üst düzeyde yaralanmasını sağlar. Bina içindeki ışık alma ile ilgili bir başka detay da apartman boşluğundaki duvarların kaplanmış olduğu fayansların, binanın en çok ışık alan üst katlarında koyu iken alt katlara doğru rengin gittikçe açılmasıdır. Merdivenlerdeki trabzanlar elin tutuş şekline uygun olacak şekilde kıvrımlandırılmış, binadaki kapı numaralarının tümü birbirinden farklı şekilde dizayn edlimiştir. Tavanlar, su damlalarını anımsatacak şekilde kabartılmıştır. Çatıdaki bacalar ise yine kıvrımlı, bol desenli detaylarla süslenmiştir.

Casa Batllo’nun birkaç metre ilerisinde yine Passaig de Garcia üzerinde bulunan Casa Mila’ya karşıdan bakıldığında, bir Gaudi yapıtı olduğunu tahmin etmek hiç de zor değildir. Casa Mila da Gaudi’nin insan aklını zorlayan ince detayları ile süslenmiş durumdadır.

015

Bir tepe üzerinden Barselona’yı kuşbakışı izleyebileceğiniz Parc Guell, aslında bir proje olarak düşünülmüş ve bu proje Gaudi’ye teslim edilmiş. Toprak zeminli geniş meydanı çepeçevre saran mozaik kaplamalı banklar yine Gaudi detaycılığında insan vücudunun ergonomisine göre dizayn edilmiş, oturup sırtınızı yasladığınızda banktaki kıvrımlar vücudunuzu tam olarak desteklemektedir. Meydandan aşağı inen iki merdiven arasına konumlandırılmış, ağzından su akıtan kertenkele şeklindeki çeşme, meydanı destekleyen eğik sütunlar, meydanın alt tarafındaki masalsı görünümdeki iki ev mutlaka görülmelidir. Parkın arka tarafında bulunan köprülerin yüzeyi Gaudi’nin doğadan esinlenme tutkusunu gösterir şekilde ağaç kabuğuna benzer şekilde tasarlanmıştır.

IMG_2063

IMG_1191

Gaudi’nin ölümüne neden olduğu iddia edilen “La Sagrada Familia” hala tamamlanamamış durumdadır. Şu hali bile oldukça heybetliyken bitmiş olsa nasıl olurdu çok merak ediyorum. Yine Gaudi’nin doğaya saygı duruşunu gösterir şekilde çamurdan inşaa edilmiş gibi görünmektedir. Birbirine asimetrik Neogotik tarzdaki kuleler ve kule üzerindeki heykeller yaklaşık yüz yıldır insaları etkilemeye devam etmekte. Üç cepheden oluşan katedralin, ilk inşa edilen “Nativity” cephesi İsa’nın doğumunu anlatan detaylarla süslenmiş. “Passion” cephesi İsa’nın çarmıha gerilişine, “Glory” cephesi ise insanlığın tanrıya yönelişine atfedilmiş. Gaudi’den sonra katedralin inşaasına devam edip edilmemesi konusunda çokca tartışma yapılmış. Orijinal planlara sadık kalınarak yapımına devam edilse de ziyaretçilerin büyük bir çoğunluğu, sonradan yapılan kısımların katedralin estetiğini bozduğunu düşünmektedir.

fotoğraf 3 (2)Gaudi’nin eserlerine herkes eserleri farklı yorumlayabilir ve hatta aynı kişi her baktığında farklı detaylar görebilir. Gaudi’nin bu 4 eseri Unesco Dünya Mirası listesindedir.

Bir cevap yazın

hogan uomo outlet hogan olympia uomo hogan uomo prezzi hogan rebel hogan rebel uomo hogan rebel donna hogan rebel outlet rebel hogan hogan rebel saldi hogan rebel online hogan rebel prezzo hogan rebel junior hogan rebel 2014